Magia „The Greatest”

Wracamy. Z pierwszy rankingiem w tym roku. Zestawienie, które postanowiliśmy przygotować, potraktowaliśmy rozgrzewkowo przed kolejnymi, które czekają nas w najbliższych miesiącach. Dlatego też zdecydowaliśmy się na coś, co dałoby nieco więcej swobody, co nie będzie stawiało przed nami konkretnych kryteriów, przez co mogliśmy uwolnić wodze fantazji. Przygotowaliśmy ranking naszych „Ulubionych pięściarzy”.

Bez wątpienia jest to najbardziej subiektywne zestawienie w historii PWR. Każdy z typujących wskazał piętnastkę ulubionych zawodników, przyznając najulubieńszemu 15 punktów i tylko 1 temu, który zamykał stawkę. Na liście mogli znaleźć się zarówno aktywni, jak i emerytowani pięściarze, można było wytypować również tych nieżyjących. Mogły to być także kobiety. Pełna dowolność.

Ostateczny ranking, który wyjątkowo stał się top 15, jest niejako kompromisem spośród wszystkich typów. Kompromisem, bowiem 18 przedstawicieli Ekipy PWR wskazało łącznie aż 110 zawodników. Ilość ta potwierdza nie tylko swobodę jaką mieli typujący, ale także to, jak różne może być spojrzenie na boks. Jak różne style i osobowości mogą być dla nas tymi ulubionymi.

Ciekawym jest fakt, iż żaden z pięściarzy nie znalazł się we wszystkich zestawieniach. Najwięcej razy, 11, pojawiał się na nich zwycięzca rankingu. Tylko dwóch bokserów wskazanych było jako nr 1, więcej niż jeden raz. Dwukrotnie dostąpili tego Roy Jones Jr oraz Roberto Duran. Ten ostatni jest zarazem największym przegranym, ponieważ ostatecznie zajął 16 miejsce. Interesujący jest także przypadek Wasyla Łomaczenko, który na listach znalazł się aż 7 razy, ale wystarczyło to jedynie do zajęcia 18 pozycji.

A kto został zwycięzcą, najbardziej ulubionym pięściarzem? Patrząc na to z perspektywy popularności, wygrany nie powinien dziwić. Zadziałała magia „The Greatest”. Ulubionym zawodnikiem wg PWR został Muhammad Ali. Tuż za nim uplasował się Roy Jones Jr, a podium zamyka Oleksandr Usyk. Trójka innych zawodników uzyskała identyczną liczbę punktów, a o ostatecznej pozycji zadecydowała ilość wskazań. W najlepszej piętnastce znalazło się aż trzech Polaków, Andrzej Gołota, Dariusz Michalczewski oraz Tomasz Adamek. Patrząc pod kątem kategorii wagowej, w top 15 mamy najwięcej zawodników wagi ciężkiej.

Po szczegóły zapraszam na stronę „Ulubionych pięściarzy”.

Marek Rugowski

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s