Plebiscyt PWR za 2022 rok. Wyniki

Mówi się, że czas leci nieubłaganie. Jest w tym sporo prawdy. Wydaje się, że ledwie kilka tygodni temu wyłoniliśmy zwycięzców drugiej edycji Plebiscytu PWR, a już ponownie przyszło nam przyznać kolejne nagrody. Tym razem za dokonania w 2022 roku.

To co wyróżnia trzecią edycję od poprzednich, to przede wszystkim ilość cyklicznych kategorii. Postanowiliśmy, iż do stałych nagród w boksie olimpijskim, dodamy wyróżnienia dla najlepszego juniora i juniorki. W ub. roku były to nagrody dodatkowe. W ten sposób łącznie uzyskaliśmy 12 cyklicznych kategorii, 6 w boksie zawodowym i tyle samo w olimpijskim. Podjęliśmy również decyzję, aby przyznać 3 nagrody specjalne.

Podobnie jak w pierwszych dwóch edycjach, tak i teraz, kapitułę tworzy Ekipa PWR oraz zaproszeni goście. W tym roku są to, Maciej Miszkiń, który do niedawna na stałe brał udział w projekcie PWR oraz dwójka najbardziej rozpoznawalnych dziennikarzy pięściarskich w Polsce, Janusz Pindera oraz Andrzej Kostyra.

Pierwszym zadaniem przed jakim stanęła kapituła były nominacje, których ostateczny kształt zaprezentowaliśmy 19 grudnia. Wyróżnieni zawodnicy musieli spełnić konkretne kryteria. W dużym uproszczeniu, nominacje dla najlepszych otrzymały tylko te osoby, które w ub. roku odniosły międzynarodowy sukces. Pełną listę nominowanych wraz z kryteriami, znajdziecie TUTAJ.

BOKS ZAWODOWY

W boksie zawodowym mężczyzn tylko dwójce pięściarzy przyszło konkurować na najwyższym poziomie. Michał Cieślak stanął do walki o tytuł mistrza świata WBO wagi cruiser. Niestety bez powodzenia. Z kolei Mateusz Masternak wygrał eliminator do pasa IBF tej samej kategorii. W boksie kobiet nasze byłe mistrzynie Europy, Ewelina Pękalska oraz Aleksandra Sidorenko, ponownie stanęły przed szansą zdobycia tytułu federacji EBU. Jednak obie musiały uznać wyższość swoich rywalek.

Kategorią, w której obrodziło w tegorocznych nominacjach, był bez wątpienia „Nokaut roku”. Kapituła wybrała aż sześć pojedynków, które zakończyły się efektownym ciosem. Po głosowaniu okazało się, iż dwa wyróżnienia uzyskały identyczną, największą ilość głosów: nokaut Michała Bołoza na Andrzeju Wawrzyku oraz Oskara Wierzejskiego na Arturze Górskim. W przypadku remisu decydujący głos należał do przewodniczącego kapituły.

Warto również nadmienić, iż trzech zawodników zostało dwukrotnie nominowanych. Są nimi, Mateusz Masternak (najlepszy pięściarz oraz najlepsza walka), Jan Czerklewicz (najbardziej perspektywiczny pięściarz oraz najlepsza walka) oraz Aleksander Bereżewski (najbardziej perspektywiczny pięściarz oraz nokaut roku). Jak się później okazało, jednemu z nich udało się zgarnąć dublet.

W boksie zawodowym przyznaliśmy także dwie nagrody specjalne. W obu przypadkach za dyspozycję w 2022 roku. Nagrodziliśmy osoby, które nie spełniały kryteriów, by być nominowanym w kategoriach cyklicznych, ale ich forma zaprezentowana na ringu była godna uznania. W ten sposób wyróżnieni zostali Fiodor Czerkaszyn oraz Laura Grzyb.

BOKS OLIMPIJSKI

Rok 2022 był naprawdę udany dla polskiego boksu olimpijskiego. Zwłaszcza dzięki sukcesom młodych zawodników, a także kadry seniorek. We wszystkich kategoriach wiekowych reprezentanci Polski zdobyli 36 medali mistrzostw świata i Europy (11 w gronie mężczyzn oraz 25 w gronie kobiet).

O ile w ostatnich latach seniorska kadra pań przyzwyczaiła nas do medali, o tyle męska już niekoniecznie. Tym bardziej cieszą więc sukcesy Tomasza Niedźwieckiego oraz Jakuba Słomińskiego, którzy zajęli trzecie miejsce na mistrzostwach Europy. W gronie juniorów swój potencjał i talent pokazał Bartłomiej Rośkowicz, sięgając po brąz mistrzostw świata. Jego kolega z kadry, Nikolas Pawlik przegrał dopiero w finale mistrzostw starego kontynentu.

A kobiety? A kobiety rządzą! Tak w skrócie można by rzec, patrząc na to, co działo się na ringach z ich udziałem. Oliwia Toborek oraz Lidia Fidura przywiozły krążki światowego czempionatu. Aneta Rygielska zdobyła wicemistrzostwo Europy, po drodze pokonując mistrzynię olimpijską. Utalentowana Martyna Jancelewicz sięgnęła po złoto młodzieżowych mistrzostw Europy, a w gronie juniorek na najniższym stopniu podium mistrzostw świata stanęła Weronika Bochen. Sporo sukcesów, a to tylko te najważniejsze.

Także i w boksie olimpijskim przyznaliśmy nagrodę specjalną, która przypadła trenerowi Tomaszowi Dylakowi, odpowiedzialnemu za seniorską kadrę kobiet. Szkoleniowiec reprezentacji Polski robi świetną robotę, której zwyczajnie wstyd byłoby nie docenić.

WYNIKI

Powyższe podsumowanie pokazuje, iż kapituła nie miała łatwego zadania. I bardzo dobrze. Im więcej znaczących wygranych na arenie międzynarodowej, zdobytych laurów, tym nasz rodzimy boks w lepszej kondycji. Tym większe szanse na sukcesy zawodowe czy olimpijskie kwalifikacje. Życzylibyśmy sobie, aby każdego roku mieć ten ból głowy związany z nominacjami i wyborem zwycięzców w poszczególnych kategoriach. Wierzymy, że i w kolejnym plebiscycie, pod tym względem, będzie równie dobrze.

Poniżej prezentujemy zwycięzców Plebiscytu PWR za 2022 rok, do których tradycyjnie powędrują dyplomy zaprojektowane przez Marcina Jarzynę.

Nagrody cykliczne, boks zawodowy
1. Najlepszy polski pięściarz zawodowy 2022 roku: Mateusz Masternak
2. Najbardziej perspektywiczny polski pięściarz zawodowy 2022 roku: Michał Soczyński
3. Najlepsza polska pięściarka zawodowa 2022 roku: Ewelina Pękalska
4. Najbardziej perspektywiczna polska pięściarka zawodowa 2022 roku: Justyna Walaś
5. Walka zawodowa 2022 roku w Polsce: Masternak vs Whateley
6. Nokaut 2022 roku w Polsce w boksie zawodowym: Oskar Wierzejski na Arturze Górskim

Nagrody cykliczne, boks olimpijski
1. Najlepszy polski pięściarz boksu olimpijskiego 2022 roku: Tomasz Niedźwiecki
2. Najbardziej perspektywiczny polski pięściarz boksu olimpijskiego 2022 roku: Jakub Straszewski
3. Najlepsza polska pięściarka boksu olimpijskiego 2022 roku: Oliwia Toborek
4. Najbardziej perspektywiczna polska pięściarka boksu olimpijskiego 2022 roku: Nicola Prymaczenko
5. Najlepszy polski junior boksu olimpijskiego 2022 roku: Bartłomiej Rośkowicz
6. Najlepsza polska juniorka boksu olimpijskiego 2022 roku: Weronika Bochen

Nagrody specjalne
1. Za wysoką formę w boksie zawodowym mężczyzn zaprezentowaną w 2022 roku: Fiodor Czerkaszyn
2. Za wysoką formę w boksie zawodowym kobiet zaprezentowaną w 2022 roku: Laura Grzyb
3. Dla najlepszego trenera boksu olimpijskiego w Polsce w 2022 roku: Tomasz Dylak

Zwycięzcom serdecznie gratulujemy, jednocześnie mając nadzieję, iż obecny rok przyniesie kolejne sukcesy międzynarodowe. Czego życzymy nie tylko pięściarzom, ale również trenerom, promotorom oraz kibicom boksu nad Wisłą.

KAPITUŁA PLEBISCYTU

Przewodniczący kapituły: Marek Rugowski (PWR.net.pl).
Kapituła: Łukasz Banaśkiewicz (reprezentant kibiców), Kacper Bartosiak (Kanał Sportowy), Jakub Biłuński (Bokser.org), Kacper Bogdanowicz (trener KS Promień Żary), Marek Cudek (Boxing.pl), Tomasz Delimat (Trzynasta Runda), Leszek Dudek (były redaktor Bokser.org), Ireneusz Fryszkowski (RingBlog.pl), Mateusz Hencel (analityk SUPERBET), Piotr Jagiełło (TVP Sport), Hubert Kęska (pisarz), Cezary Kolasa (Przegląd Sportowy), Patryk Konieczny (były redaktor Boxing.pl), Andrzej Kostyra (Super Express), Konrad Kryk (Boks24.com.pl), Mateusz Kubiak (reprezentant kibiców), Aleksander Maciejowski (trener Global Boxing), Kamil Miloszewski (bokserski typer na Twitterze), Maciej Miszkiń (ekspert TVP Sport), Tomasz Nowak (wRingu.net), Michał Olżyński (Boks24.com.pl), Przemysław Osiak (Przegląd Sportowy), Janusz Pindera (Rzeczpospolita), Grzegorz Proksa (były mistrz Europy w boksie zawodowym), „Ajtuj Szminka” (reprezentant kibiców), „Mago Kazumedov” (reprezentant kibiców).

Marek Rugowski

Fot. Oliwia Toborek / Facebook

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s