Plebiscyt za 2021 rok. Wyniki

Po raz drugi w historii kapituła projektu „PWR. Polacy W Rankingach” zebrała się, by wyróżnić najlepszych pięściarzy na polskich ringach. I po raz kolejny nie był to łatwy wybór, bo 2021 rok nie rozpieszczał na ringach zawodowych i olimpijskich. W kilku kategoriach wskazania wydawały się dość oczywiste, ale w innych trzeba było już solidnie pogłówkować.

Nie ma się co oszukiwać – to nie był udany rok dla polskiego boksu. Krzysztof Głowacki przegrał jedyną walkę o tytuł mistrza świata w gronie zawodowców. Żaden z pozostałych Polaków nie przybliżył się do dużej walki. Najcenniejszą wygraną odniósł w eliminatorze Michał Cieślak, ale mistrzowska walka z Mairisem Briedisem i tak nie doszła do skutku ze względów nie do końca sportowych. 

Porażkę na dużej gali zaliczył Kamil Szeremeta, a Maciej Sulęcki podsumował stracony rok mało efektownym powrotem w grudniu. Progresu nie było widać u Roberta Parzęczewskiego i Pawła Stępnia. Trudno mieć pretensje do Mateusza Masternaka, Łukasza Staniocha i Mateusza Tryca – każdy z nich wykonał solidny krok naprzód i zbliżył się do większych wyzwań.

Wśród krajowej elity martwi nie tylko ogólny marazm, ale także konflikt o nadzór nad polskim boksem zawodowym, który odbił się na notowaniach serwisu BoxRec.com i Europejskiej Unii Boksu (EBU). Twarze żeńskiego pięściarstwa – Ewy Brodnicka i Piątkowska – szukały szczęścia i pieniędzy w projektach freakowych, wypisując się na własne życzenie z nabierającego rozpędu na całym świecie poważnego boksu pań.

Na ringach olimpijskich nie było lepiej. Bilans w Tokio to 1:4, a jedyne zwycięstwo na igrzyskach pod polską flagą odniosła Karolina Koszewska, która z końcem roku zdecydowała się zawiesić rękawice na kołku. Nieco lepiej było jesienią na mistrzostwach świata, ale w grudniu okazało się, że Sebastian Wiktorzak – jedyny ćwierćfinalista w polskiej ekipie – został przyłapany na dopingu.

Jeśli szukać nadziei to wśród młodszego pokolenia. W kwietniu podczas Młodzieżowych Mistrzostw Świata reprezentantki Polski zdobyły siedem medali (w tym dwa srebrne Barbary Marcinkowskiej i Natalii Kuczewskiej), a do finału dotarł także Jakub Straszewski. Między innymi z tego względu w tym roku nowością w plebiscycie PWR są także nagrody specjalne. Wyróżnienia przyznaliśmy najlepszym juniorom oraz schodzącej ze sceny Karolinie Koszewskiej w uznaniu za zasługi dla krajowego boksu. 

Miło nam odnotować, że skład 20-osobowej kapituły ponownie zasiliły legendy polskiego dziennikarstwa sportowego – Janusz Pindera i Andrzej Kostyra. Pełny skład prezentujemy poniżej.

Przewodniczący kapituły: Marek Rugowski (PWR.net.pl). Kapituła: Kacper Bartosiak (TVP Sport), Jakub Biłuński (Bokser.org), Kacper Bogdanowicz (trener ŻKSW Boks Żary), Marek Cudek (Boxing.pl), Tomasz Delimat (Trzynasta Runda), Ireneusz Fryszkowski (RingBlog.pl), Mateusz Hencel (analityk TOTALbet), Hubert Kęska (pisarz), Patryk Konieczny (były redaktor Boxing.pl), Andrzej Kostyra (Super Express), Konrad Kryk (Boks24.com.pl), Aleksander Maciejowski (trener Global Boxing), Przemysław Mrzygłód (były redaktor RingPolska.pl), Tomasz Nowak (wRingu.net), Michał Olżyński (Boks24.com.pl), Przemysław Osiak (Przegląd Sportowy), Janusz Pindera (Rzeczpospolita), Grzegorz Proksa (były mistrz Europy w boksie zawodowym), „Ajtuj Szminka” (reprezentant kibiców), „Magomed Kazumedov” (reprezentant kibiców).

Zanim zaprezentujemy zwycięzców, zachęcamy do zapoznania się z kryteriami tegorocznego plebiscytu.

Wyniki II edycji „Plebiscytu serwisu PWR. Pięściarze w rankingach”.

I „Nagrody cykliczne, boks zawodowy”

 • Najlepszy polski pięściarz zawodowy 2021 roku

brak nagrody

 • Najbardziej perspektywiczny pięściarz 2021 roku w polskim boksie zawodowym mężczyzn

Rafał Wołczecki: 13 głosów
Łukasz Stanioch: 5 głosów
Tomasz Nowicki: 1 głos
Damian Knyba: 1 głos

 • Najlepsza polska pięściarka zawodowa 2021 roku

Ewelina Pękalska

 • Najbardziej perspektywiczna pięściarka 2021 roku w polskim boksie zawodowym kobiet

brak nagrody

 • Walka roku 2021 w Polsce w boksie zawodowym

Masternak vs Balski: 13 głosów
Szpilka vs Różański: 5 głosów
Ford vs Stanioch: 2 głosy

 • Nokaut roku 2021 w Polsce w boksie zawodowym

Nowicki na Reynoso: 10 głosów
Różański na Szpilce: 6 głosów
Masternak na Xhoxhaju: 4 głosy

II „Nagrody cykliczne, boks olimpijski”

 • Najlepszy polski pięściarz boksu olimpijskiego w 2021 roku

brak nagrody

 • Najbardziej perspektywiczny pięściarz 2021 roku w polskim boksie olimpijskim mężczyzn

Mateusz Bereźnicki: 14 głosów
Paweł Brach: 6 głosów

 • Najlepsza polska pięściarka boksu olimpijskiego 2021 roku

brak nagrody

 • Najbardziej perspektywiczna pięściarka 2021 roku w polskim boksie olimpijskim kobiet

Agata Kaczmarska: 10 głosów
Wiktoria Rogalińska: 4 głosy
Martyna Jancelewicz: 3 głosy
Oliwia Toborek: 3 głosy

III „Nagrody specjalne”

 • Nagroda za całokształt kariery w boksie olimpijskim oraz zawodowym

Karolina Koszewska

 • Najlepszy polski junior w boksie olimpijskim w 2021 roku

Jakub Straszewski

 • Najlepsza polska juniorka w boksie olimpijskim w 2021 roku

Barbara Marcinkowska: 13 głosów
Natalia Kuczewska: 7 głosów

Wyróżnieni zawodnicy i zawodniczki otrzymają dyplomy zaprojektowane przez Marcina Jarzynę.

Zwycięzcom serdecznie gratulujemy, jednocześnie mając nadzieję, iż obecny rok przyniesie oczekiwane przez wszystkich sukcesy międzynarodowe. Czego życzymy nie tylko pięściarzom, ale również trenerom, promotorom oraz kibicom boksu nad Wisłą.

Kacper Bartosiak & Marek Rugowski, Fot. BoxingPhotos.pl

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s