Plebiscyt za 2020 rok

Kilka tygodni temu na łamach naszej strony mogliście przeczytać, iż przeprowadzimy pierwszy w historii serwisu PWR plebiscyt, w którym wskażemy najlepszych polskich pięściarzy. Pierwotnie planowaliśmy nagrodzić zawodników w trzech kategoriach: „Pięściarz roku”, „Prospekt roku” oraz „Walka roku”. Ostatecznie zmieniliśmy formę plebiscytu, przyznając jedynie wyróżnienia.

Nasza decyzja podyktowana była faktem, iż dla polskiego boksu 2020 rok nie należał do zbyt udanych. Brakowało w nim znaczących sukcesów oraz wygranych nad czołowymi pięściarzami. Adam Kownacki przegrał po raz pierwszy w karierze, Ewa Brodnicka straciła pas. Kamil Szeremeta próbując go zdobyć został zdeklasowany, choć wstydu nie przyniósł. Michał Cieślak powrócił z Afryki z podniesioną głową, jednak mistrzem świata nie został. Nieoczekiwanych porażek doznali także nasi prospekci: Robert Parzęczewski i Sebastian Ślusarczyk. Zwłaszcza porażka tego pierwszego okazała się dość bolesna i zaskakująca. Do tego wszystkiego pech Krzysztofa Głowackiego przed walką z Lawrencem Okolie i obraz minionego roku mamy niemal kompletny.

W tym wszystkim były też oczywiście pozytywy – solidna forma Damiana Wrzesińskiego, wygrany rewanż Pawła Stępnia w walce z Markiem Matyją czy udany powrót do zawodowego boksu Mateusza Masternaka. Uznaliśmy jednak, że te zwycięstwa to za mało, by zostać pięściarzem roku. Dlatego zrezygnowaliśmy z wcześniejszych kategorii. Postanowiliśmy jedynie przyznać wyróżnienia, dla młodych zawodników i zawodniczek, którzy w 2020 roku nie tylko wygrywali pojedynki, ale także udowodnili, iż drzemie w nich potencjał, który w niedalekiej przyszłości może przełożyć się na realne sukcesy.

Mimo że na co dzień zajmujemy się głównie zawodową odmianą szermierki na pięści, postanowiliśmy nagrodzić również przedstawicieli boksu olimpijskiego. W tej odmianie wyróżnienie przyznaliśmy Damianowi Durkaczowi oraz Alexas Kubicki. W boksie zawodowym wytypowaliśmy Kamila Bednarka oraz Laurę Grzyb. To właśnie ta czwórka została pierwszymi laureatami plebiscytu „PWR. Pięściarze w rankingach”. W komplecie otrzymają pamiątkowe wyróżniania, których projektu podjął się Marcin Jerzyna.

Zwycięzcom serdecznie gratulujemy. Jednocześnie liczymy, iż obecny rok sprawi, że powróci normalność, nie tylko na co dzień, ale również w polskim boksie. Życzymy sobie i Wam gal z publicznością, wygranych nad solidnymi rywalami i kolejnych szans na mistrzostwo świata. W boksie olimpijskim udanych kwalifikacji do igrzysk w Tokio zwieńczonych medalem, choćby tym z najmniej cennego kruszcu.

Marek Rugowski & Kacper Bartosiak

Przewodniczący kapituły plebiscytu: Marek Rugowski (PWR.net.pl).

Kapituła plebiscytu: Kacper Bartosiak (TVP Sport), Jakub Biłuński (Bokser.org), Tomasz Delimat (Trzynasta Runda), Leszek Dudek (były ekspert TVP Sport), Ireneusz Fryszkowski (RingBlog.pl), Mateusz Hencel (analityk TOTALbet), Piotr Jagiełło (TVP Sport), „Magomed Kazumedov” (reprezentant kibiców), Hubert Kęska (pisarz), Patryk Konieczny (Boxing.pl), Michał Koper (RingPolska.pl), Andrzej Kostyra (Super Express), Konrad Kryk (Boks24.com.pl), Aleksander Maciejowski (Global Boxing Tarnów), Maciej Miszkiń (były pięściarz zawodowy), Przemysław Mrzygłód (były redaktor Boxing.pl), Tomasz Nowak (wRingu.net), Michał Olżyński (Boks24.com.pl), Przemysław Osiak (Przegląd Sportowy), Janusz Pindera (Rzeczpospolita), Grzegorz Proksa (były mistrz Europy w boksie zawodowym), „Ajtuj Szminka” (reprezentant kibiców).

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s